Festival of the Arts

Performing Arts

Festival of the Arts is six days of non-stop performing arts entertainment! Check out the wide range of performances from dance to music with artists of all age ranges. You’ll see some of OKC’s best local performing artists, all with one goal, to entertain you!

Festival 2022 Performing Arts information, including performance applications, will appear here in the near future! 

 

Tuesday, June 22nd

Festival 2021 Performance Line-Up

Main Stage

11am – Opening Ceremony ft. Raul Reyes Quartet and Josh Roberts
12pm – Not Just Country Line Dancers – Dance
1pm – Santiago Ramones – Alternative Rock
2pm – Emily and Chase McCumber – Acoustic/Pop Duo
3pm – Mustang Ramblers – Bluegrass/Country
4pm – The Black Powder Charlies – Rockabilly/Rock
5pm – Less Than Greater Than – Rock
6pm – Sean C. Johnson – Soul/RnB
7:30pm – Kyle Dillingham and Horseshoe Road – Bluegrass/Folk

Green Stage

12pm – Sugar Free Allstars – Children’s Rock (Neighborhood Arts)
1pm – Brad Fielder – Folk
2pm – Moonlight Ford – Americana
3pm – Chloe Davis – Country/Pop
4pm – RACE Dance Collective – Dance (Neighborhood Arts)
5pm – Randy Cassimus – Singer/Songwriter (Art Moves Happy Hour)
6pm – Cleve Warren Commission – Blues/RnB
7:30pm – Uncle Zep – Led Zeppelin Covers

Wednesday, June 23rd

Main Stage

11am – Aspiring Attitudes – Dance
12pm – The Okie Stompers – Dance
1pm – Ravens Three – Celtic/Folk
2pm – CAJ – Acoustic/Blues/Funk
3pm – Yumare Mexican Folkloric Dancers – Dance
4pm – ONG – Rock
5pm – Adelante Dance Studio – Dance
6pm – CC Brass & Company – Jazz/Big Band
7:30pm – Raul Reyes Quartet – Jazz

Green Stage

11am – John the Franklin – Soft Rock
12pm – Andy Adams – Folk/Americana (Art Moves)
1pm – Codi Dillon – Pop/Dance Music
2pm – Ballet Folclórico Xochipilli – Dance
3pm – Blake O – Live Looping
4pm – Poetry and Chill Kids – Variety Show (Neighborhood Arts)
5pm – Rod Porter and Friends – Soul/RnB (Art Moves Happy Hour)
6pm – Wild Heart – Classic Rock/Country
7:30pm – Ckai Dawson and Elevation Band – Soul/RnB/Funk

Thursday, June 24th

Main Stage

11am – Azuquita Cubana/Mystical Hips/Candela – Dance
12pm – Cottonwood Creek Cloggers – Dance
1pm – The Lesson House – Various Artists
2pm – Chloe Beth – Americana/Folk
3pm – Lost & Found – Classic Rock
4pm – Dinosaur Boyfriend – Indie Rock
5pm – The Unlikely Blues Band – Blues
6pm – Random Order – Rock
7:30pm – The Vibro Kings – Rockabilly/Blues

Green Stage

11am –Lee Langdon – Singer-Songwriter
12pm – Lyric Theatre – Musical/Theatre – (Neighborhood Arts)
1pm – Callen Clarke Group – World/Folk
2pm – TBD
3pm – Giakob Lee – Singer-Songwriter
4pm – Alegria Real – Latin Duo (Neighborhood Arts)
5pm – Sam Kahre – Cellist (Art Moves Happy Hour)
6pm – The Belonging – Americana
7:30pm – A Perfect Body – Jazz

Friday, June 25th

Main Stage

11am – Adam Miller – Americana/Folk
12pm – Jane Mays and the Minnie Funk Band – Rock/Funk
1pm – Jeff Mims Band – Soul/Rock/Reggae
2pm – DanceVisions – Dance
3pm – Direct Connect Band – RnB/Jazz/Rock
4pm – Bedtime – Alternative Pop
5pm – Kat Lock – Indie Rock
6pm – Rocky Kanaga – Acoustic Singer/Songwriter
7:30pm – Talk of the Town Orchestra – Jazz/Big Band

Green Stage

11am – Darren Cipponeri – Acoustic/Alternative
12pm – Lucas Ross – Comedy/Banjo – (Neighborhood Arts)
1pm – Gordon McKinney – Folk/Singer-Songwriter
2pm – Sunday Dryver – Rock/Blues
3pm – Jade Castle – Acoustic/Folk/Soul
4pm – Meechie and Kidz Urban Grooves  – Variety Show
(Neighborhood Arts)
5pm – Josh Roberts – Acoustic/Soul/Pop (Art Moves Happy Hour)
6pm – Carter Sampson – Folk/Americana
7:30pm – Metro Jazz Collective – Jazz/Big Band

Saturday, June 26th

Main Stage

11am – Lynda Tarpley Tap – Dance
12pm – Prairie Dance Theatre Youth Co. – Dance
1pm – Liv the Artist – Neo Soul/Lo-fi Indie
2pm – FESTIVALS GOT TALENT
3pm – FESTIVALS GOT TALENT
4pm – CeCe Farha’s Range of Motion Dance – Dance
5pm – Speak, Memory – Indie Rock
6pm – Channel 13 – Alternative Pop/Rock
7:30pm – The Wise Guys – Rock

Green Stage

11am – Mary Ann – Pop/Singer-Songwriter Duo
12pm – Howard Brady Band – Country/Classic Rock
1pm – Brave Amigos – Guitar Trio/Classic Rock
2pm – Levi Parham – Americana/Blues
3pm – Metro Aerial OKC – Aerial Performance
4pm – Stephen Salewon Band – Pop/Folk
5pm – Venegas Duo – Classical Guitar/Violin Duo (Art Moves Happy Hour)
6pm – The Aints – Americana/Rock
7:30pm – Shortt Dogg – Soul/Funk/RnB/Blues

Sunday, June 27th

Main Stage

11am – The Calamity Jane Cloggers – Dance
12pm – School of Rock Edmond – Various Artists
1pm – 145th Infantry Jazz Band – Jazz/Big Band
2pm – Samarpan Dance – Dance
3pm – Stepmom – Dream Punk
4pm – Max Ridgway Trio – Jazz/Blues
5pm – Pax – Indie Rock

Green Stage

11am – Metropolitan School of Dance – Dance
12pm – The Good Doctor – Easy Listening
1pm – Autumn Ray – Singer-Songwriter/Folk
2pm – Race Dance Co. – Dance
3pm – David Evan Todd – Acoustic Covers
4pm – The Gotcha Covered Band – Classic Rock
5pm – The Vocal Sounds of Oklahoma – Variety Choir

Festival News